Forumbirtane.forum.st Paylaşım Hattı !
[url=Kayıt Linki] Kalekol Geldi, Göç Başladı 90398f80[/url]
[url=Kayıt Linki] Kalekol Geldi, Göç Başladı 90398f80[/url]
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

forumbirtane.forum.st Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz

AnasayfaGirişLatest imagesKayıt OlGiriş yap Kalekol Geldi, Göç Başladı Torpilli
Ortak , süper moderatör , moderatör , tasarımcı , photoshop uzmanı , coder , paylaşımcı ve Admin alınacaktır . Başvuru formunu Duyurular & Açıklamalar bölümündeki moderatör alımları konusundan yapabilirsiniz .
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Ceza Gerektiren Durumlar [Sabit]
 Kalekol Geldi, Göç Başladı EmptyCuma Eyl. 06, 2013 10:48 am tarafından AbrakabanzA

» DEADHEADS TÜRKÇE DUBLAJ İNDIR (2011)
 Kalekol Geldi, Göç Başladı EmptyCuma Ocak 11, 2013 2:49 pm tarafından Sagolera.

» HOBBIT: BEKLENMEDIK YOLCULUK TÜRKÇE DUBLAJ İNDIR (2012)
 Kalekol Geldi, Göç Başladı EmptyCuma Ocak 11, 2013 2:25 pm tarafından Sagolera.

» Kürt Yönetimi, Petrol Göndermeye Başladı
 Kalekol Geldi, Göç Başladı EmptyÇarş. Ocak 09, 2013 1:24 pm tarafından Hasan

» Potada Dev Maç
 Kalekol Geldi, Göç Başladı EmptyPaz Ocak 06, 2013 12:48 pm tarafından Hasan

» "Yargılamalar Adil Yapılmıyor"
 Kalekol Geldi, Göç Başladı EmptyPaz Ocak 06, 2013 12:46 pm tarafından Hasan

»  İnanılmaz Kazadan Mucize Çıktı!
 Kalekol Geldi, Göç Başladı EmptyPaz Ocak 06, 2013 12:44 pm tarafından Hasan

» Talabani'nin Sağlık Durumu Muammada
 Kalekol Geldi, Göç Başladı EmptyPaz Ocak 06, 2013 12:43 pm tarafından Hasan

»  Açlık Sınırı Bin Liraya Dayandı
 Kalekol Geldi, Göç Başladı EmptyPaz Ocak 06, 2013 12:42 pm tarafından Hasan

En çok konu başlayanlar
Mehmetali
 Kalekol Geldi, Göç Başladı Vote_lcap Kalekol Geldi, Göç Başladı Voting_bar Kalekol Geldi, Göç Başladı Vote_rcap 
Sagolera.
 Kalekol Geldi, Göç Başladı Vote_lcap Kalekol Geldi, Göç Başladı Voting_bar Kalekol Geldi, Göç Başladı Vote_rcap 
Hasan
BySarp™
вуѕαяρ
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Sitemizin Sayacı
Haftanın en aktif yollayıcıları
No user

Kalekol Geldi, Göç Başladı

YazarMesaj
Hasan
Yeni Üye
Yeni Üye
Hasan

Tecrübe puanı : 4161

Kalekol Geldi, Göç Başladı Empty
MesajKonu: Kalekol Geldi, Göç Başladı    Kalekol Geldi, Göç Başladı EmptyPaz Ocak 06, 2013 12:38 pm

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Van sınırına inşa edilen 'kalekol'lar, güvenliği sağladı ama göçlere neden oldu.

Van'ın sınır ilçelerinde kaçakçılık olayları son 10 yıl içersinde 48 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu.

Sınırda yaşanan kaçakçılık ve diğer asayiş olaylarının önüne geçmek için güvenlik güçleri tarafomdam sınır boylarına inşa edilen yüksek güvenlikli 'kalekol'lar, faydalı olmaya başladı.

Bölgede olaylar azalırken, kaçakçılık sırasında en çok ölümler İran sınırındaki Özalp ve Saray İlçelerinin köylerinde yaşandı. Ölümlerin daha çok İran askerlerinin açtığı ateş sonucu meydana geldiği belirtilirken, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür'ün verdiği soru önergesinde, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in cevabı, son 10 yılda ölenlerin sayısı 48 olduğunu ortaya çıkardı.

SINIRDAKİ OLAYLAR AZALDI

Kaçakçılık sorunu İran'la yapılan sınır güvenliği toplantılarında defalarca ele alınıp tedbirler konuşuldu. Ancak kaçakçılığın azaltılmasına yönelik en etkili tedbir ise sınıra yapılan kalekollarla sağlandı.

285 kilometre uzunluğunda olan İran sınırında 37 kalekolun inşaatına başlandı. Bu kalekollardan 27'si tamamlandı. Yetkililer, yüksek güvenlikli olan ve caydırıcılık özelliği taşıyan bu kalekollar sayesinde sınırdaki olayların sayısında büyük bir düşüş yaşandığını belirtti.

Sınıra daha yakın hatlara konuşlandırılan kalekoların sahip olduğu teknolojik imkanlar, hakim kuleler, kurşun geçirmez camlar, havan ve roketlere dayanabilecek duvarlar sayesinde 2011 yılında 1019 olan sınırdaki olaylar 2012'de 289'a düştü.

DEVLETTEN YATIRIM İSTEĞİ

Sınırdaki tedbirler kaçakçılığı önlerken, geçim sıkıntısı yaşamaya başlayan köylüler de göç etmek zorunda kalıyor. Köylüler devletin yatırım yaparak göçü önleyeceğini belirtirken, eşini ve yakınlarını kaybedenler geride gözü yaşlı insanlar bıraktı.

Yukarı Turgalı Köyü'nde 2 yıl önce eşini kaybeden Leyla Kesici de onlardan biri. Eşinin sınıra mazot getirmek için gittiği günü gözyaşları içerisinde anlatan 3 çocuk annesi Kesici, "Gitme dedim. Tehlikeli olduğunu biliyorum dedim. Ama mecbur olduğunu söyledi. Sonra ölüm haberini aldım. 2 çocuğum vardı ve hamileydim. Bebeğimi eşim vefat ettikten sonra düyaya getirdim ismini de 'Kader' koydum" dedi.

Leyla Kesici'nin kayınbiradeki İrfan Kesici ise, ağabeyinin düğün masraflarını karşılamak için sınıra gittiğini söyledi. Acılarının hiç dinmediğini anlatan İrfan Kesici şunları söyledi:

"Abimin vurulduğu haberi geldi. Abim vefat ettikten sonra düğün yapmaya gönlüm el vermedi. Bir yıl sonra düğün yaptım. Sadece bizim köyümüzde 12 kişi hayatını kaybetti. Uludere'de yaşanan acıyı en iyi biz biliriz. Benim abim de Uluderedekiler gibi at sırtında köye getirildi. Biz sadece geçinmek için bunu yapıyoruz."

Kaçakçılık sırasında yaralanan Yukarı Turgalı Köyü'nde yaşayan 28 yaşındaki 3 çocuk babası Murat Avam, 3 ayda aldığı 900 TL engelli maaşı ile geçimini sağlayan Avam, yaklaşık 7 yıl önce sınırda atının mayına basması sonucu iki gözünü kaybetti. Avam, tek isteğinin yaşanabilir bir ev ve çocuklarına iyi bir gelecek bırakmak olduğunu söyledi.
http://www.forumbirtane.forum.st

Kalekol Geldi, Göç Başladı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Radwanska hızlı başladı
» Kürt Yönetimi, Petrol Göndermeye Başladı